Maxim Bigger Eye Series Orange Box is a high-quality lens from Korea, highly sought by colour lens wearers.
Note: Orders usually take 2-6 weeks. If the item is out of stock, delivery may take 6–12 weeks.
- Colour-lock technology – perfectly sandwiches the design and colours on top of a base layer to maintain the integrity of the front of your eye
- Advanced 3 Curve Optics – thinner and more comfortable lenses, along with the higher water content, to provide a constant, steady flow of oxygen to your cornea.
- UV protection – protect your eyes from the harmful rays that are known to cause cataracts and other UV ray-induced complications

| Product details | |
| Manufacturer: | Vision Science Co.,Ltd |
| Brand: | Maxim |
| Country Of Manufacture: | South Korea |
| Available Base Curves: | 8.7mm |
| Available Diameters: | 14.5mm |
| The Number of lenses per Box : | 2pieces |
| Replacement Schedule: | Monthly Disposable |
| Material: | Polymacon |
| Oxygen Permeability: | 28×10(-9) DK/L |
| Water Content: | 42% |
| UV filter: | Yes (UVA and UVB protection) |
| Available Power Range (diopter): | -0.00 -0.500 to -5.50 (0.25D steps) -6.50 to -9.00 (0.50D steps) |
| Manufacturing Process: | Cast Mold + Sandwich Method |
| Center Thickness: | 0.08mm @ -3.00D |
| Colour: | Elegance Brown, Elegance Black, Baby Blue, Moon Gray, Choco Brown, Eb Beun, Big Brown, Big Gray, Chocolate |
Free Shipping within SG With Order Over $80
Lowest Price Guarantee












This range coloured lens are quite acceptable. Looks natural but yet provides the “sparkle”.
It is very comfy and not dry, i like the colour and bigger eyes effect too, after 20 days can be less soft but i am buying for the price .
I recently got scammed by another online Asian company so I was really scared to lose my money again, but the Popular Lens customer rep assured me that their company was legit which is why they use PayPal and I even received my order way earlier than expected straight to my home in California. This will forever be my ONLY go-to shop for these lenses and I’m beyond fortunate to have found Popular Lens.