Acuvue 1 Day Define Fresh is made with Lacreon technology to provide up to 20 hours of cushion moisture. It is also hand-drawn & crafted for the exceptional comfort & beauty you deserve! Available in 4 enticing colours inspired by playful colours of nature to blend seamlessly with your unique iris pattern for enhanced natural eye beauty.
All coloured lenses are available for pre-order only due to the wide variety of options. If the supplier’s warehouse is out of stock, delivery times may be significantly extended potentially.
Due to hygiene and safety concerns, contact lenses, are typically non-exchangeable after purchase. Most manufacturers and brands enforce strict regulations to avoid any risk of damage or mishandling during the exchange process.
You can contact us to check availability before ordering.
Key Features & Benefits of Acuvue 1 Day Define Fresh coloured contact lenses:
- Designed with translucent layers to accentuate, not hide, your natural eye beauty.
- Lacreon technology permanently embeds a water-holding ingredient, providing up to 20 hours of cushion of moisture for exceptional comfort.
- With beauty wrapped in comfort technology, pigments are safely enclosed between two layers of lens material to prevent direct contact with your eyes.
- One of the highest levels of UV protection available in a daily disposable contact lens


| Product details | |
| Manufacturer: | Johnson & Johnson Vision Care, Inc. |
| Brand: | Acuvue |
| Type of Lens: | Hydrogel |
| Country Of Manufacture: | Ireland |
| Available Base Curves: | 8.5mm |
| Available Diameters: | 14.2mm |
| Water Content: | 58% |
| The Number of lenses per Box : | 30pcs |
| Replacement Schedule: | Daily Disposable |
| Material: | Ionic hydrogel (Etafilcon A) |
| Manufacturing Process: | Cast Mold |
| Oxygen Permeability: | 25Dk/t @-3.00D |
| UV filter: | Class 2 81% UVA 97% UVB |
| Available Power Range (diopter): | Plano, -0.50 to -6.00 (0.25 steps) -6.50 to -9.00 (0.50 steps) |
| Design: | Spherical |
| Core Modulus: | 0.31MPa |
| Centre Thickness: | 0.084mm @-3.00D |
| Optical Zone: | 8.0mm |
| Colour: | Fresh Latte, Fresh Lilac, Fresh Grayzel, Fresh Hazel |
Free Shipping within SG With Order Over $80
Lowest Price Guarantee












Essentially I purchased these lenses for the base curve & they fit so much better! I?€?m not excited about the color though, I?€?m still hooked on Solotica colors but these fit without moving around.
To be honest shipping took a little longer than expected but I?€?m happy with the product. They are authentic for sure & cheaper than retail. No complaints! I?€?ll repurchase without hesitation.
Colour of the lens are natural and I feel so gorgeous wearing them. I?€?ve tried Grey, Hazel, Lilac & Latte. I rotate between the colours each day and it?€?s quite exciting to choose which colour to wear to work every morning 🙂 My current favourite are Hazel and Latte.
I also love that the lens are dailys cause I have dry eyes and am quite mindful of not wearing lens for too long. It?€?s a good feeling to know that I can wear a fresh pair each morning.
The expiry is also very long, about 2 years. So I don?€?t have to rush to finish wearing all my lens.