Alcon DAILIES TOTAL 1 contact lenses boast special status as the world’s first water gradient contact lens. An astounding 80% water content can be found at the centre of the lens, making Dailies Total 1 your prime choice in terms of hydration and comfort.
Perfect for those long days, early starts and late nights, Dailies Total 1 offers premium visual correction with the freedom of feeling like you’re not even wearing contact lenses. As well as being wettable and extremely easy to apply, the silicone hydrogel lenses allow six times more oxygen to travel through the material to your eye than other soft contacts. This makes staring at computer screens, reading, long hours in the air-conditioned office, and a whole host of other everyday tasks much easier as your eyes will be kept moist and protected from drying out.
Daily disposable and with a protein-resistant structure, you’ll be sure of exceptional hygiene while wearing Dailies Total 1. You won’t have to worry about lipids or dirt building up on the lens. What’s more, at the end of the day, by simply throwing them away, you’ll be applying a fresh pair the very next morning.
PLUS (+) powers are pre-ordered with an estimated arrival time of 8-12 weeks upon payment. No cancellations are allowed, so placing an advance order is advisable to avoid disappointment.
You can contact us to check availability before ordering.
Key Features & Benefits of Alcon DAILIES TOTAL 1 Daily Disposable Contact Lenses:
- Approaching 100% water at the outermost surface provides a silky-smooth surface for comfort that lasts until the end of the day.
- Six(6) times more breathable than the leading daily disposable contact lens for white, healthy-looking eyes
- Exceptional comfort that lasts until the end of the day
- Exceptional breathability for white, healthy-looking eyes

| Product details | |
| Manufacturer: | Alcon |
| Type of Lens: | Silicone Hydrogel (SiHy) |
| Country Of Manufacture: | Germany |
| Available Base Curves: | 14.1mm |
| Available Diameters: | 8.5mm |
| Water Content: | 33% (SURFACE WATER CONTENT >80%) |
| The Number of lenses per Box : | 30pcs |
| Replacement Schedule: | Daily Disposable |
| Material: | Delefilcon A |
| Oxygen Permeability: | 156 Dk/t @ centre for -3.00D |
| UV filter: | No |
| Available Power Range (diopter): | -0.50 to -6.00 (in 0.25D steps), -6.50 to -12.00 (in 0.50D steps), +0.50 to +6.00 (lead time 8-12 weeks) |
| Design: | The newest generation of Lightstream® technology enables the creation of a water gradient |
| Core Modulus: | 0.7MPa |
| Center Thickness: | 0.09mm @ -3.00D. |
| Visibility Tint | Yes (Light Blue VISITINT®) |
Free Shipping within SG With Order Over $80
Lowest Price Guarantee




These lens were marketed as super conducive for long hour wear for people with dry eyes. They are the most expensive lenses I bought to date. But unfortunately, my experiences suggest these are inferior to other cheaper options. They dry out earlier and do not ensure comfort after prolonged wear.
Order to contact lens delivered to Vietnam and didn?€?t receive lens.
I couldn?€?t wear contacts anymore because of dryness ,fit, lense intolerance, keratocnus until I found dailies total 1 for astigmatism. I was able to stop wearing my thick lenses and show my face more without glasses Hiding it.