CooperVision Clariti 1 Day Multifocal are multifocal daily disposable lenses designed for presbyopia patients. These lenses make focusing on all distances seamless and remove the need for reading glasses. They are made from ultra-breathable silicone hydrogel that transmits higher oxygen levels to the eye, encouraging comfort and ocular health while ensuring optimum visual acuity.
Multifocal Lenses Delivery Notice
No expedited shipping available. Fulfillment takes 2–8 weeks. Out‑of‑stock items: 8–12 weeks. All orders are final – no cancellations or exchanges.
Contact us to check stock before ordering for peace of mind. Thank you for your patience!
Clariti 1 Day Multifocal uses unique AquaGen technology to attract and bind water molecules to the lens surface, ensuring that your eyes remain moist and your vision remains clear throughout the day. Clariti 1 Day Multifocal can be thrown away each evening for convenience and hygiene, and replaced with a new pair every morning. With protection against UV rays, Clariti 1 Day Multifocal lenses are guaranteed to meet your every need.
Key Features & Benefits of CooperVision Clariti 1 Day Multifocal Daily Disposable Lenses
– Convenient daily replacement schedule.
– The healthy advantages of silicone hydrogel lenses.
– Vision correction for presbyopia—focus close up, far away, and in-between.
– Supports excellent all-day comfort.
– UVA and UVB protection.

| Product details | |
| Manufacturer: | CooperVision |
| Brand: | Clariti |
| Type of Lens: | Silicone Hydrogel |
| Country Of Manufacture: | Hungary |
| Available Base Curves: | 8.6mm |
| Available Diameters: | 14.1mm |
| Water Content: | 56% |
| The Number of lens per Box : | 30pcs |
| Replacement Schedule: | Daily Disposable |
| Material: | Somofilcon A |
| Manufacturing Process: | Cast Mold |
| Oxygen Permeability: | 86Dk/t (@ -3.00D) |
| UV filter: | Yes (UVA/UVB Protection) |
| Easy Handling Tint: | No |
| Available Power Range (diopter): | +3.00 to -6.00 (0.25 steps) |
| Cylinder/Addition: | Low Add ( up to +2.25D ) High Add ( +2.25 to +3.00D ) |
| Design: | Centre-near aspheric |
| Core Modulus: | 0.5 MPa |
| Center Thickness: | 0.07mm @ -3.000D |
Free Shipping within SG With Order Over $80
Lowest Price Guarantee




This is not the first time I am using this product. These lens are comfortable and don’t dry out my eyes. Reading is also no hassle. Really a great product to use if you are looking for multifocal contact lens.
Good value and comfort
First time using this. Good value and quite comfortable.
very good product. seller also send free pieces for me to try. thanks . I will come again when my stock runs out.
good product. highly recommended. Thank you.